top of page

silikon kalıp neden yağlanır.? Yada yağ kusar

Günümüzde silikon kauçuklar, silikon kalıp yapmak için çeşitli alanlarda yaygın olarak uygulanmaktadır. Ama neden silikon kalıp yağlanır yada yağ kusar? yada diğer tabirler yağ kanar

Bu soru genellikle çok fazla yağlanmadan şikayetci müşteriler tarafından sorulur. Ak-sil kalıp silikonlarında esasen petrokimya yağ yoktur, bu nedenle silikon kalıp yağ sızdırmaz. Tabii ki, az miktarda yağ kanaması normal bir Durumdur, ancak silikon kalıpta büyük miktarlarda yağlanma göründüğünde sorunu görmezden gelemeyiz.


Bu silikon kalıpta deyim olarak yağın akması gibi denilen ellerin yada ürünün yağlanması, Genel olarak çok fazla silikon yağı eklenmesindendir. neden silikona yağ eklenir; silikona yapılan dolgunun kalıp silikonuna vermiş olduğu koyu kıvamı gidermek için veya kullanıcının silikon kalıbı yapma sürecinde kalıp silikonuna ilave yağ karıştırılması ile ilgili olabilir.

Dolgu + silikon yağı üreticilerin yada tedarikçilerin kalıp silikonu maliyetlerinden tasarruf etmek için aldıkları bir ortalamadır.


Bu arada, Akışkanlığın artırılması yada kalıp silikonunu biraz daha yumuşatmak için yüksek kaliteli silikon kalıp üretmek ve yağ kanaması sorununu önlemek için saf silikon yağı %10 oranında Kullanabilirsiniz. saf silikon yağı ile petrokimya yağı yada derecelendirilmemiş silikon yağı arasındaki farkı söylemeliyiz . İlk olarak, derecelendirilmemiş silikon yağı Genellikle tam berrak yerine hafif bulanık sıvı halde olduğu ve koku verdiği için doğrudan gözünüzle görebilir ve burnunuzla koklayabilirsiniz. iyi bir petrokimya yağı ile saf silikon yağı arasındaki Farkı, ateşlede test edebilirsiniz. Derecelendirilmemiş silikon yağının yanma noktası 100 ℃ iken saf silikon yağı 320 ℃'dir. Ayrıca, Test için donma noktası yöntemini de kullanabilirsiniz, çünkü silikon yağı -50℃ sıcaklıkta bile berrak ve şeffaf kalacaktır.


Eger kaliteli bir kalıp silikonu kullandığınız ve silikon yağı ilave etmediğiniz halde kanama mevcut ise silikon kalıbın akan yağ gibi görünmesinin nedeni, silikon kalıp üretiminde çok fazla kürleme maddesi (katalizör) eklemeniz olabilir. Bu nedenle kürleme maddesi oranını azaltmalısınız.

Ek bilgi olarak Daha az katalizör (min%0,7) kalıp silikonunda karışımdan dolayı oluşan havanın atılmasında da faydalı olacaktır.


254 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page